על קליניקת החפות

מהי קליניקת החפות?

קליניקת החפות פועלת במסגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, ומטרתה טיפול בבקשות של נדונים הטוענים לחפותם והעלאת המודעות לקיומן של הרשעות שווא. קליניקת החפות מציעה סיוע בהתנדבות לנדונים הסבורים כי נפלה טעות בהרשעתם, ובוחנת את אפשרות להגיש בקשה למשפט חוזר.

הקליניקה מופעלת על ידי סטודנטים למשפטים הלומדים באוניברסיטה העברית בירושלים, אשר עובדים בצמוד לעורך דין מנחה ומנחה אקדמי. הקליניקה משלבת למידה תיאורטית במסגרת שיעור שבועי, יחד עם עבודה מעשית בטיפול בבקשות למשפט חוזר ונקיטת יוזמות חקיקתיות. כל זוג סטודנטים מטפל בתיק אחד עד שניים במהלך השנה, ומבצע חקירה מעמיקה בתיק: איתור ואיסוף כל חומרי החקירה המקוריים, איתור חומר חדש (במידה ויש), שיחות ופגישות עם הנדון וכל הנוגעים לעניין. יש לציין שהגשת בקשת סיוע לקליניקת החפות אינה כרוכה בעלות כספית.

 

מדוע יש צורך בקליניקת חפות בישראל?

קליניקת החפות שמה לה למטרה להעלות את המודעות לקיומן של הרשעות שווא בישראל. במסגרת זאת הקליניקה פועלת לקידום הנושא באפיקים שונים, בין היתר באמצעות הצעות חוק אשר יסייעו לנאשמים להוכיח את חפותם (לדוגמא, קיימת הצעת חוק לשימור ראיות), הפצת המידע בנוגע להגשת בקשה למשפט חוזר בקרב אסירים הטוענים לחפותם, וארגון כנסים בנושא. הקליניקה פועלת בשיתוף עם מחלקת משפטים חוזרים בסנגוריה הציבוריתהארצית, ובמסגרת הקליניקה מיוצגים לקוחות המבקשים משפט חוזר.מטרתה של הקליניקה הינה להקים בישראל מודל הדומה ל Innocence Project שנוסד בארה"ב, אשר הוביל עד היום לזיכויים של 343 מורשעים, שחלקם נידונו למאסרי עולם ועונשי מוות.

 

הקליניקה פועלת בהנחיית ד"ר עדי ליבוביץ ועו"ד אנו דעואל לוסקי, ובשיתוף פעולה עם מחלקת משפטים חוזרים, בסנגוריה הציבורית הארצית.

ניתן ליצור איתנו קשר במס' טלפון:  02-5882826, פקס': 02-5882544 או  בדוא"ל: HaputClinic@gmail.com

קליניקת החפות נתמכת על ידי קרן קתלין סולובי.