מפעילות הקליניקה

עדכונים מפעילות הקליניקה בשנת תשע"ח

כללי:

קליניקת החפות, אשר פועלת במרכז בהיקף של 50% (מבחינת היקף המשרה של הקלינאית ומספר הסטודנטים), עובדת בשיתוף פעולה עם מחלקת משפטים חוזרים בסניגוריה הארצית. במהלך השנה בחנה הקליניקה עשר בקשות למשפט חוזר.

אחרי עבודה מאומצת בשנתיים האחרונות אישרה הסניגוריה הציבורית להגיש בקשה למשפט חוזר בשני תיקי רצח. לא מיותר לציין כי מאז קום המדינה התקבלו בישראל 31 בקשות למשפט חוזר בלבד. בשנת הלימודים תשע"ט תתמקד עבודת הקליניקה בהכנת שני התיקים והגשתם.

קליניקת החפות הגישה בקשה להצטרף כחברה מן המניין ברשת החפות העולמית, שהוקמה על ידי פרויקט החפות האמריקאי ומאגדת בתוכה ארגונים וקליניקות מרחבי העולם הפועלים לתיקון הרשעות שווא. הקליניקה עברה את השלב הראשון של קבלה לארגון וקיבלה היתר להשתמש בשם (המוגן על ידי זכויות יוצרים) "פרויקט חפות".

 

דוגמאות בולטות של תיקים:

לאחר עבודה אינטנסיבית בשנתיים האחרונות, הקליניקה נערכת להגשת בקשה למשפט חוזר בשני תיקים:

 1. המקרה של ג.ס – רצח על רקע סכסוך בין משפחות ממחנה שועפט. במסגרת סכסוך בין משפחה א' למשפחה ב' נרצח אדם שכלל לא היה קשור לסכסוך. בין משפחת הנרצח למשפחה א' נערך הסכם סולחה בו נטלה משפחה א' את האחריות על הרצח. למרות הסכם הסולחה הרשיע בית המשפט את הפונה שהשתייך למשפחה ב'. ההרשעה התבססה על עדי ראיה מהמשפחה השנייה (משפחה א'), כאשר הפונה ממשיך לטעון כל הזמן לחפותו. הבקשה למשפט חוזר תתבסס על חו"ד מומחה העוסקת במשמעות עריכת הסכם סולחה בציבור הערבי; תצהירים מהמכובדים החתומים על הסולחה, משני הצדדים; תצהירים מפי עדים שנכחו באירוע ולא נחקרו; מצהירים ממשפחת המנוח שטוענים עד היום כי ג.ס אינו קשור למקרה ועוד. בנוסף, אנו בוחנים יחד עם מומחה נשק את היתכנות הירי בהתאם לגרסה שהציגה המדינה והאפשרות לזהות את היורה בתנאי השטח והמרחק שהיו במקום.

   

 2. "תיק הדייגים" עוסק בשלושה חברים ממוצא אוקראיני שיצאו לדיג במהלך סוף שבוע, אך רק שניים מהם חזרו בחיים. שני החברים (שהיו גם גיסים) לא נתנו גרסתם למה שהתרחש באותו לילה, שניהם הורשעו ברצח על סמך ראיות נסיבתיות בלבד. ההזדמנות להגיש בקשה למשפט חוזר התעוררה כאשר לאחר 17 שנה הסכים אחד הנידונים להודות כי הוא ביצע את המעשה לבדו. בנוסף אנו בוחנים אפשרות לצרף חוות דעת פסיכולוגית אשר תסביר מדוע הפונה סירב לדבר במשך כל כך הרבה שנים.

   

כנסים ואירועים עיקריים:

 1. הקליניקה השתתפה בכנס הרשעות שווא, ישראל-קנדה (אפריל 2018).

   

 2. בכנס הקלינאים השנתי, מנחה הקליניקה באותה עת עו״ד יאיר הרשקוביץ הנחה מושב שעסק בחינוך קליני במסגרת פרויקט חפות.

   

 

עדכונים מפעילות הקליניקה בשנת תשע"ז

 • במהלך שנת הלימודים תשע"ז קליניקת החפות עבדה בשיתוף פעולה עם הסנגוריה הציבורית וקיבלה 11 פניות לבקשות למשפט חוזר דרך הסנגוריה הציבורית. בנוסף לפניות אלו, הקליניקה טיפלה בבקשה נוספת למשפט חוזר, שהגיעה ישירות לקליניקה.

   

 • הבקשות למשפט חוזר, הנוגעות לעניינם של אסירים שהורשעו בתיקי פשע חמורים (רצח ו/או עבירות מין), נבחנו לעומק במהלך כל השנה. הטיפול כלל קריאת וניתוח חומר החקירה בתיק, איסוף חומרי חקירה, פגישה עם הפונה בבית הכלא והצגת התיק בישיבת משפטים חוזרים בסנגוריה הציבורית בהשתתפות הסנגור הציבורי הארצי.

   

 • הקליניקה העמיקה את בדיקתה בתיק רצח ממזרח ירושלים אשר התרחש במסגרת סכסוך משפחות. במהלך בדיקת התיק נפגשו הסטודנטים עם פרופ' הלל כהן שהוא מזרחן מהמחלקה להיסטוריה, אחרי שקרא את כל מסמכי העטוואה קבע כי קיים סיכוי סביר לפיו הפונה אכן חף מפשע, נוכח העובדה כי לפי המסמכים אדם אחר לוקח על עצמו את האחריות לביצוע הרצח. במקביל הקליניקה ממשיכה בבדיקה עם פרופ' גלית יובל אשר תחווה את דעתה על זיהוי ופרצופים.

   

 • במהלך השנה הקימה הקליניקה ותחזקה אתר בנושא חפות. האתר מכיל את כל קבצי החקיקה הרלבנטיים לתחום המשפטים החוזרים, פסקי דין רלבנטיים ומאמרים. כמו כן מאמרים שנכתבו על ידי סטודנטים בהווה ובעבר של הקליניקה.

   

 • בקשה בכתב שהגישה הקליניקה כנגד החלטת נציבת שירות בתי הסוהר שלא לאשר ביקור של סטודנטים התקבלה, וכיום קיים אישור מאת הנציבה להתיר כניסת סטודנטים של הקליניקה אל הכלא כדי לבקר את לקוחות הקליניקה.

   

 • בקשת הקליניקה להצטרף אל רשת החפות העולמית עברה את שלב האישור הראשוני.

   

 • עו"ד יאיר הרשקוביץ הנחה פאנל בפקולטה אשר עסק בהרשעתו של אלאור עזריה.

   

 • השנה השתתפו בקליניקה המרצים האורחים הבאים:

  עו"ד קרן אבלין הרץ (מנהלת המחלקה למשפטים חוזרים בסניגוריה הציבורית הארצית); מר יצחק אילן (סגן ראש השב"כ לשעבר); עו"ד עדי קידר (סנגור ויועץ משפטי עמותת חוננו); עו"ד תמר בורנשטיין (ממונה משפטים חוזרים בפרקליטות המדינה); ד"ר נחשון שוחט (סנגור, כתב עבודת דוקטורט על החובה המוסרית להגן על חפים מפשע, אונ' חיפה); עו"ד רותם עמית (עוזרת משפטית בית המשפט המחוזי מרכז); מר אורי שליו (דובר הסניגוריה הציבורית); עו"ד קובי מוסקוביץ (פרקליט בפרקליטות מחוז מרכז); ד"ר מאיה פורמן (המכון הלאומי לרפואה משפטית); השופט ירון גת (בית המשפט השלום בת"א).